top of page

Gangliony i guzy okolicy dłoni i nadgarstka

Guzy i gangliony nadgarstka są stosunkowo częstymi schorzeniami, które mogą powodować ból, dyskomfort lub ograniczenie ruchomości nadgarstka.

Guzy nadgarstka to nieprawidłowe masy lub narośla, które mogą mieć charakter łagodny (najczęstszy przypadek) lub złośliwy (rzadko). Mogą pochodzić z tkanek miękkich, takich jak ścięgna, mięśnie, nerwy lub z kości nadgarstka.

  • Objawy: Mogą objawiać się jako widoczne lub wyczuwalne zgrubienia, często bezbolesne, ale mogą powodować ból lub dyskomfort, szczególnie przy ruchu nadgarstka.

  • Leczenie: Diagnostyka zazwyczaj obejmuje badania obrazowe (USG, MRI) oraz, w niektórych przypadkach, biopsję. Leczenie zależy od typu guza i może obejmować obserwację, aspirację, lub usunięcie chirurgiczne.

Kwalifikacja i postępowanie przedoperacyjne

Wskazania do leczenia operacyjnego są dość częste - różne w przypadku guzów litych łagodnych czy złośliwych i inne w przypadku ganglionu

W znacznej większości przypadków leczenie zachowawcze jest całkowicie wystarczające

Często występują nawroty choroby

 

By zostać zakwalifikowanym do zabiegu operacyjnego należy odbyć poprzedzającą konsultację ortopedyczną - w Poradni Ortopedycznej na NFZ lub na wizycie prywatnej.

Jeżeli konsultacja prywatna - można zarejestrować się poprzez portal znanylekarz.pl

Po takiej konsultacji - zabieg będzie (bezpłatny) refundowany przez NFZ

jeżeli pacjent posiada ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli konsultacja na NFZ - ze skierowaniem do Poradni Ortopedycznej - np. od lekarza rodzinnego proszę udać się do Rejestracji Luxmed przy ul. Jabłońskiego 2/4 w Rzeszowie celem ustalenia terminu wizyty

Spodziewane efekty leczenia operacyjnego

Po leczeniu operacyjnym choroby de Querveina czy celowanej blokadzie sterydowej do pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, większość pacjentów odczuwa poprawę w ciągu kilku następnych dni po wykonaniu procedury.

 

Operacja polega na odbarczeniu pierwszego przedziału prostowników - zabieg w znieczuleniu miejscowym. U większości pacjentów efekty są pozytywne, z poprawą funkcji ręki i zmniejszeniem objawów.

Dolegliwości bólowe zazwyczaj utrzymują się w miejscu operowanym do czasu usunięcia szwów pooperacyjnych po około 10-14 dniach i są związane z dostępem operacyjnym i procesem gojenia tkanek.

Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest unieruchomienie kciuka w ortezie odwodzącej na 1-2 tygodnie z unikaniem nadmiernego obciążenia kończyny przez następne 3-4 tygodnie.

Przebieg leczenia

W razie decyzji o leczeniu zachowawczym:

 

W przypadku wykonania blokady sterydowej - jest ona wykonywana w trybie ambulatoryjnym podczas standardowej wizyty w razie stwierdzenia choroby de Querveina. Po blokadzie postępowanie jest typowe jak dla leczenia zachowawczego:

orteza - zimne okłady - fizjoterapia - leki przeciwzapalne

W razie nawrotu choroby po jej ustąpieniu po leczeniu zachowawczym - może być to wskazaniem do leczenia operacyjnego

W razie decyzji o leczeniu operacyjnym:

Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym - pacjent operowany jest w dniu przyjęcia oraz po przeprowadzeniu zabiegu może wrócić do domu bezpośredniego po nim. Typowy czas trwania całego pobytu w Poradni i sali zabiegowej to około od 1 do 2 godzin

sam zabieg około 15-20 minut.

Operacja choroby de Querveina wykonywana jest w warunkach sali zabiegowej - gabinet nr 118 na pierwszym piętrze

w budynku Luxmed przy ul. Jabłońskiego 2/4 w Rzeszowie

(koło dworca PKS)

O wskazówki jak dotrzeć do gabinetu wewnątrz budynku

proszę zapytać personel medyczny

Po uzyskaniu pełnych odpowiedzi na zadawane przez pacjenta pytania oraz świadomym podpisaniu zgody operacyjnej - podawane jest znieczulenie miejscowe w okolicy dostępu operacyjnego nad wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej chorej kończyny.

Po podaniu znieczulenia - pacjent opuszcza salę zabiegową na okres 15-30 minut w celu uzyskania pełnego efektu znieczulenia

Po tym czasie pacjent wraca na salę gdzie wykonywany jest zabieg.

Operacja jest bezbolesna, natomiast podawanie środka znieczulającego wiąże się z uczuciem dyskomfortu, pieczenia i rozpierania przez 5-10 sekund w związku z naturą chemiczną

środka znieczulającego - Lignocainy

Podobnie jak podczas podawania znieczulenia w

gabinecie dentystycznym

 

Przebieg zabiegu:

1. Przygotowanie miejsca operowanego preparatami dezynfekcyjnymi

2. Jałowe obłożenie pola operacyjnego

3. Cięcie długości 2-4cm nad wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej

4. Ostrożne rozpreparowanie tkanek z ochroną pęczków naczyniowo-nerwowych - zwłaszcza nerwu promieniowego i jego gałęzi

5. Uwolnienie ścięgien zginaczy APL i EPB z przecięciem troczka prostowników nad I przedziałem prostowników

6. Kontrola krwawienia oraz płukanie pola operacyjnego

7. Zaszycie rany operacyjnej

9. Założenie jałowego opatrunku i bandażu elastycznego

Po założeniu opatrunku i wytłumaczeniu pacjentowi postępowania pooperacyjnego pacjent wychodzi do domu po

10-15 minutowej obserwacji

Po około 2 tygodniach na wizycie pooperacyjnej

usuwane są szwy pooperacyjne

W razie wystąpienia:

wycieku lub zaczerwienienia rany

lub innych niepokojących objawów

zachęcam do kontaktu z lekarzem bez zbędnej zwłoki !

Postępowanie pooperacyjne

Dbanie o ranę : pierwsza zmiana opatrunku od zabiegu po 24 godzinach, następnie codzienna zmiana opatrunku (np. Elastapor) oraz odkażanie jej przy pomocy np. Octenisept.

Rana powinna być utrzymywana w czystości i suchości. Należy regularnie zmieniać opatrunki co 24 godziny.

Stosowanie lodu na operowany obszar może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból (chłodzenie należy stosować przez 15-20 minut kilka razy dziennie, z zachowaniem ostrożności, by nie zamrozić skóry).

 

Usunięcie szwów pooperacyjnych odbywa się zazwyczaj w okresie 10-14 dni od przeprowadzenia zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest unieruchomienie kciuka w ortezie odwodzącej na 1-2 tygodnie z unikaniem nadmiernego obciążenia kończyny przez następne 3-4 tygodnie.

Po odstawieniu ortezy i zagojeniu rany, stopniowo wprowadza się ćwiczenia rehabilitacyjne, mające na celu przywrócenie pełnej ruchomości kciuka i ręki - ćwiczenia mają na celu poprawę siły, elastyczności i zakresu ruchu

Należy unikać forsowania ręki i kciuka przez kilka tygodni po operacji, szczególnie w czynnościach wymagających silnego chwytu lub powtarzalnych ruchów

Powrót do pracy:

W przypadku wykonywania prac biurowych i lekkich zajęć które nie wymagają intensywnego używania ręki i kciuka pacjent może wrócić do pracy już po 1-2 tygodniach, zwłaszcza jeśli czuje się komfortowo i ból jest pod kontrolą.

W przypadku wykonywania prac fizycznych i wymagających użycia ręki, np. jeśli zawód wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów, powtarzalnych ruchów ręką lub dużej siły chwytu, powrót do pracy może nastąpić po 4-6 tygodniach lub nawet dłużej, w zależności od

tempa rekonwalescencji.

Możliwe powikłania

Operacja odbarczenia ścięgien pierwszego przedziału prostowników w chorobie de Querveina jest generalnie bezpieczna, ale jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Oto niektóre z nich wraz z szacunkowym odsetkiem występowania:

Zakażenie rany: 1-2%

Uszkodzenia nerwu promieniowego lub jego gałęzi: 2-5% (najczęściej przejściowe)

Bliznowacenie: 2-5%
Nawrotowe objawy: 5-10%

Sztywność i ograniczenie ruchomości: 1-5%

Większość powikłań jest rzadka i zwykle można je skutecznie leczyć. Ogólnie operacja ma wysoką skuteczność i niski odsetek powikłań.

3.webp
bottom of page